Tresura psów – czy warto?
Wychowanie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tresura psów – czy warto?

Tresura psów to dbanie i wychowywanie. Tak samo jak w przypadku dzieci. Czworonogi to członkowie rodziny i należy zaspokajać nie tylko ich podstawowe potrzeby życiowe, ale należy również zadbać o ich dobre samopoczucie, pewność siebie i rozwój.  Właśnie na te aspekty najlepiej wpływa odpowiednie stymulowanie naszego psa poprzez indywidualnie dobraną tresurę. 

Jak to jest z tą tresurą?

Przeciwnikami tresury są najczęściej osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, na czym tak właściwie ona polega i jak pozytywny wpływ ma na naszego psa. Nauka komend i podstawowa znajomość właściwych nawyków jest dobra nie tylko u kłopotliwych czworonogów. Należy jednak pamiętać, że tresowanie zwierząt wymaga ogromnej cierpliwości i czasu, który poświęcimy na godziny ćwiczeń ze swoim pupilem, aby osiągnąć zadowalające efekty. Tak, jak ze wszystkim, nic nigdy nie przychodzi szybko, więc nie należy się poddawać i rezygnować, przy pierwszych niepowodzeniach.

Tresowanie zwierząt polecane jest właścicielom  psów, które sprawiają wiele kłopotów i przejawiają niechciane oraz niepożądane zachowania. Tresura to również doskonały wybór dla psów wystawowych, które powinny zachowywać się w określony sposób. Ćwiczenie z psami można przeprowadzać na dwa sposoby – we własnym zakresie bądź z odpowiednim specjalistą. Trenowanie w warunkach domowych jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu ze swoim czworonogiem, dobrą zabawą dla obojga i możliwością nauczenia psa tych komend, na których najbardziej nam zależy. Wszystko odbywa się według naszego schematu i planu i zgodnie z własnym tempem. Pomoc specjalisty najczęściej potrzebna jest w przypadku naprawdę trudnych psów, których zachowania albo stwarzają realne zagrożenie, albo negatywnie wpływają na zwykłą codzienność. To zdecydowanie szybsza forma, dająca realne efekty już po kilku spotkaniach. Tresura pozwoli na lepsze życie i lepszą relację człowiek-pies.

Zalety odpowiedniego szkolenia psów

Należy pamiętać, że szkolenie psa to nauka wykonywania różnych poleceń, kontrola zachowania i tego, jak należy zachowywać się w świecie ludzi, w którym panuje milion zasad. Zawsze łatwiej uczyć pupila sztuczek i komend, jeśli mamy z nim naprawdę dobrą więź i nie jesteśmy dla niego tylko właścicielem, ale również opiekunem i przewodnikiem. Samo szkolenie nie wystarczy, by zrobić z psa dobrego czworonoga, tak samo, sama miłość do niego to również za mało. Aby posiadać ułożonego psa, który będzie szczęśliwy, należy połączyć miłość i wychowanie z odpowiednim treningiem, który w prawidłowy sposób będzie stymulować naszego czworonoga. Szkolenie to ważny krok, który zaprocentuje w przyszłości. 

Dogfabric – Szkolenie posłuszeństwo psa – jak wygląda w szkole dogfabric.pl?

Jeśli zaczynamy szkolenie z psem, ważne, aby opracować plan, który pomoże nam wykonać wszystkie założone przez nas cele, ale przede wszystkim będzie dopasowany pod umiejętności i możliwości naszego pupila. Istnieje pewien zestaw komend, które są niezwykle ważne i warto włożyć odpowiedni wysiłek w naukę ich naszego pupila. Są to również komendy, które mogą w różnych sytuacjach naprawdę pomóc, a nawet  uratować życie. Do takich komend zaliczamy:
– przywołanie,
– komendę „zostaw”,
– siad,
– waruj.

Od tych komend warto również zacząć szkolenie psa. Tuż przed początkiem  nauki, warto poćwiczyć z psem skupianie uwagi na przewodniku, co pozwoli na efektywną naukę oraz chodzenie na luźnej smyczy. To bardzo ważne, bo pozwala na całkowite poświęcenie się osiągnięciu wspólnego celu, jakim jest nauczenie się odpowiednich reakcji. Każdy pies potrzebuje stymulacji umysłowej, tak samo jako człowiek. Odpowiednia nagroda za wysiłek, jaki pies włoży w naukę, to zawsze dobra motywacja do dalszej pracy. Psy, to zwierzęta, które przystosowane są do polowania. Lata udomowienia, nieco zniwelowały tę cechę charakteru, jednak w dalszym ciągu, psy to łowcy i odczuwają potrzebę gonienia za zdobyczą. Nauka i nagradzanie pozwalają psu powalczyć o smaczki i stawiają kolejne wyzwania, które chcą osiągać. Warto wiedzieć, że odpowiednia stymulacja mózgu psa opóźnia starzenie psów.

Szkolenie psa i codziennie ćwiczenie z nim, oprócz dobrego wpływu na jego zachowanie i mózg, sprzyja również wspólnie spędzanemu czasowi. Pomaga to budować trwałą i nierozerwalną więź z pupilem. Pozwoli to również poznać naszego czworonoga i zobaczyć go w zupełnie innym świetle. Psy szkolone, chętne są na współpracę i uwielbiają spełniać nasze oczekiwania. Tresura psa wpływa korzystnie na ogólną kondycję i formę naszego pupila. Ćwiczenia takie jak cofanie, turlanie, czy dostawianie się do nogi sprawiają, że psy ćwiczą mięśnie. To, co z kolei wpływa korzystnie na jego samopoczucie, zadowolenie i szczęście, czy zdrowie. Co najważniejsze, szkolenie to super zabawa dla naszego czworonoga i nas samych. Psy, które znają sztuczki, są bardziej doceniane i szybciej zyskują sympatię ludzi dookoła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinien jeść twój pupil? Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić psa
Co powinien jeść twój pupil? Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić psa
Długie życie i zdrowie czworonoga jest związane z odpowiednio skomponowaną dietą. Nie tylko jeden rodzaj jadłospisu będzie służył naszemu pupilowi. […]
Bryczki konne – klasyczny urok przeszłości w świecie koni
Bryczki konne – klasyczny urok przeszłości w świecie koni
Bryczki konne to eleganckie i urokliwe pojazdy, które od wieków stanowią symbol luksusu i romantyzmu. W tym artykule zagłębimy się w świat bryczek konnych, przyjrzymy się ich znaczeniu i historii, oraz odkryjemy ich miejsce we współczesnym świecie.
Jak wybrać odpowiednią aparaturę modułową dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią aparaturę modułową dla twojego domu?
Zrozum, jak najważniejsze czynniki, takie jak rozmiar, wygoda i technologia, wpływają na wybór idealnej aparatury modułowej do domu.
Ostatnie wpisy