Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?
Wychowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jednym z nieodłącznych elementów życia z psem jest… zabawa! To niezmiernie ważny aspekt jego codzienności – niestety często i bardzo niesłusznie bagatelizowany. Zabawa od początku do końca życia psa pełni ważną rolę. Dlatego – jako świadomy i troskliwy opiekun – musisz wiedzieć, czym jest dla Twojego czworonoga i jak się z nim bawić. Poznaj fakty!

Czym jest zabawa dla psa?

Zyskując tę wiedzę, zupełnie inaczej będziesz patrzeć na niepozorne przeciąganie szarpaka czy taplanie się w błocie!

Podstawowy fakt, o którym wiele osób zapomina – bawią się nie tylko szczenięta. Owszem, psie maluchy bawią się chętnie i dużo, gdyż mają mnóstwo energii. W ten sposób uczą się wielu zachowań, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Poprzez zabawę rozwijają się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, kształtują umiejętności społeczne. Te same korzyści płyną jednak z zabawy dla psów dorosłych i starszych. Ponadto zabawa pozwala rozładować stres i napięcie oraz przyjemnie spędzić czas. Chęć do intensywnych psot zazwyczaj zmniejsza się z wiekiem, ale nie zanika całkowicie. Pamiętaj o tym i wykorzystaj to do budowania więzi z pupilem oraz kształtowania prawidłowych zachowań.

Zabawa z psem – zasady, których warto przestrzegać

Oto kilka najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać.

Dobrowolność

Podstawową zasadą zabawy jest jej pełna dobrowolność. Możesz zachęcać czworonoga do aktywności, ale nie możesz go do niej zmuszać.

Właściwy czas i miejsce

Obserwuj pupila, wybierz najwłaściwszy moment i stwórz optymalne warunki. Pies nie zechce oddawać się beztroskim harcom, jeśli nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych, gdy będzie zmęczony (np. upałem, po treningu), głodny lub wręcz przeciwnie – bardzo najedzony. Zadbaj o to, aby dieta psa była zbilansowana, bo to od niej w dużej mierze zależy stan jego zdrowia i samopoczucie. Podawaj mu najlepszej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™.

Wybór – słowo klucz, które musisz znać na pamięć!

Zmień swoje nastawienie i zejdź z utartych ścieżek – daj psu wybór. Nie tylko ten dotyczący rozpoczęcia zabawy, ale również jej zakończenia. Jeżeli Twój pupil po kilku sesjach przeciągania szarpaka lub przynoszenia patyka zechce oddalić się z zabawką i pobawić nią samodzielnie, nie nawołuj go do powrotu, daj mu chwilę dla siebie. W przypadku, gdy pies zauważy, że ma ów wybór, chętniej będzie przystępował do kolejnych zabaw.

Psie reguły i psie zabawki

Zabawa może i powinna (!) odbywać się na psich zasadach. Kiedy pupil zachęca Cię do zabawy, a możesz akurat poświęcić mu chwilę, koniecznie zrób to. Co równie ważne, nie blokuj psu dostępu do zabawek. To bardzo częsta praktyka, doprowadzająca do tzw. deprywacji, i w efekcie wywołująca dużą frustrację. Nie jest prawdą, że zabawki, które są dostępne dla czworonoga cały czas, stają się dla niego mniej atrakcyjne!

Zrozumienie specyfiki psiej zabawy

W psiej zabawie występują elementy łańcucha łowieckiego (np. pogoń za zabawką), a także zachowania, które – niesłusznie – mogą być interpretowane jako agresywne. Dlaczego niesłusznie? Ponieważ zabawa – prawdziwa zabawa – jest zachowaniem niekompletnie funkcjonalnym, czyli takim, w którym pies tylko udaje pewne czynności. Nie strofuj go więc, gdy np. szarpiąc zabawkę, zacznie powarkiwać.

Postępuj zgodnie z powyższymi zasadami, aby zabawa z psem była przyjemna zarówno dla Ciebie i Twojego podopiecznego!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności poprzez opiekę nad zwierzętami
Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności poprzez opiekę nad zwierzętami
Odkryj, jak codzienna opieka nad zwierzętami kształtuje charakter dziecka, wpływając na rozwój wartości takich jak odpowiedzialność, empatia i szacunek do innych istot.
Odpowiednie żywienie koni starszych za pomocą paszy SARACEN Veteran Mix
Odpowiednie żywienie koni starszych za pomocą paszy SARACEN Veteran Mix
Dowiedz się, jak poprawnie karmić starsze konie za pomocą paszy SARACEN Veteran Mix. Wiedza o żywieniu koni w starszym wieku kluczem do ich długowego i zdrowego życia.
Jak dbać o zdrowie i dietę psa lub kota?
Jak dbać o zdrowie i dietę psa lub kota?
Właściwa dieta i dbałość o zdrowie to kluczowe elementy dbania o naszych futerkowych przyjaciół. Psy i koty potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety i regularnej opieki weterynaryjnej, aby pozostać zdrowe i szczęśliwe przez całe życie. W tym artykule przedstawimy kilka informacji na temat dbałości o zdrowie i dietę psa lub kota.
Ostatnie wpisy