Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?
Wychowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jednym z nieodłącznych elementów życia z psem jest… zabawa! To niezmiernie ważny aspekt jego codzienności – niestety często i bardzo niesłusznie bagatelizowany. Zabawa od początku do końca życia psa pełni ważną rolę. Dlatego – jako świadomy i troskliwy opiekun – musisz wiedzieć, czym jest dla Twojego czworonoga i jak się z nim bawić. Poznaj fakty!

Czym jest zabawa dla psa?

Zyskując tę wiedzę, zupełnie inaczej będziesz patrzeć na niepozorne przeciąganie szarpaka czy taplanie się w błocie!

Podstawowy fakt, o którym wiele osób zapomina – bawią się nie tylko szczenięta. Owszem, psie maluchy bawią się chętnie i dużo, gdyż mają mnóstwo energii. W ten sposób uczą się wielu zachowań, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Poprzez zabawę rozwijają się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, kształtują umiejętności społeczne. Te same korzyści płyną jednak z zabawy dla psów dorosłych i starszych. Ponadto zabawa pozwala rozładować stres i napięcie oraz przyjemnie spędzić czas. Chęć do intensywnych psot zazwyczaj zmniejsza się z wiekiem, ale nie zanika całkowicie. Pamiętaj o tym i wykorzystaj to do budowania więzi z pupilem oraz kształtowania prawidłowych zachowań.

Zabawa z psem – zasady, których warto przestrzegać

Oto kilka najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać.

Dobrowolność

Podstawową zasadą zabawy jest jej pełna dobrowolność. Możesz zachęcać czworonoga do aktywności, ale nie możesz go do niej zmuszać.

Właściwy czas i miejsce

Obserwuj pupila, wybierz najwłaściwszy moment i stwórz optymalne warunki. Pies nie zechce oddawać się beztroskim harcom, jeśli nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych, gdy będzie zmęczony (np. upałem, po treningu), głodny lub wręcz przeciwnie – bardzo najedzony. Zadbaj o to, aby dieta psa była zbilansowana, bo to od niej w dużej mierze zależy stan jego zdrowia i samopoczucie. Podawaj mu najlepszej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™.

Wybór – słowo klucz, które musisz znać na pamięć!

Zmień swoje nastawienie i zejdź z utartych ścieżek – daj psu wybór. Nie tylko ten dotyczący rozpoczęcia zabawy, ale również jej zakończenia. Jeżeli Twój pupil po kilku sesjach przeciągania szarpaka lub przynoszenia patyka zechce oddalić się z zabawką i pobawić nią samodzielnie, nie nawołuj go do powrotu, daj mu chwilę dla siebie. W przypadku, gdy pies zauważy, że ma ów wybór, chętniej będzie przystępował do kolejnych zabaw.

Psie reguły i psie zabawki

Zabawa może i powinna (!) odbywać się na psich zasadach. Kiedy pupil zachęca Cię do zabawy, a możesz akurat poświęcić mu chwilę, koniecznie zrób to. Co równie ważne, nie blokuj psu dostępu do zabawek. To bardzo częsta praktyka, doprowadzająca do tzw. deprywacji, i w efekcie wywołująca dużą frustrację. Nie jest prawdą, że zabawki, które są dostępne dla czworonoga cały czas, stają się dla niego mniej atrakcyjne!

Zrozumienie specyfiki psiej zabawy

W psiej zabawie występują elementy łańcucha łowieckiego (np. pogoń za zabawką), a także zachowania, które – niesłusznie – mogą być interpretowane jako agresywne. Dlaczego niesłusznie? Ponieważ zabawa – prawdziwa zabawa – jest zachowaniem niekompletnie funkcjonalnym, czyli takim, w którym pies tylko udaje pewne czynności. Nie strofuj go więc, gdy np. szarpiąc zabawkę, zacznie powarkiwać.

Postępuj zgodnie z powyższymi zasadami, aby zabawa z psem była przyjemna zarówno dla Ciebie i Twojego podopiecznego!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną zabawkę dla twojego psa: poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealną zabawkę dla twojego psa: poradnik krok po kroku
Zbadaj, jak wybrać idealną zabawkę dla swojego psa z naszym szczegółowym poradnikiem krok po kroku. Od uwzględnienia cech charakteru po zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa zabawek dla psów - dowiedz się więcej już dziś!
W jakich sytuacjach warto zmienić dietę psa?
W jakich sytuacjach warto zmienić dietę psa?
Dowiedz się więcej o tym, kiedy należy rozważyć zmienić dietę psa.
Właściwe karmienie koni w różnych fazach życia: Żywienie źrebiąt, dorosłych i starszych koni
Właściwe karmienie koni w różnych fazach życia: Żywienie źrebiąt, dorosłych i starszych koni
Właściwe żywienie koni w różnych fazach życia to kluczowy czynnik dla ich zdrowia i dobrej kondycji. Zapoznaj się z naszym artykułem, który omawia zasady karmienia źrebiąt, dorosłych i starszych koni.
Ostatnie wpisy