Jak uchronić swojego psa przed pchłami i kleszczami?
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uchronić swojego psa przed pchłami i kleszczami?

Wiosna to czas, kiedy kleszcze i inne zewnętrzne pasożyty stają się poważnym zagrożeniem dla naszych psiaków. Przenoszą one poważne choroby, przed którymi naszych czworonogów nie mogą uchronić nawet szczepienia. Jak to często bywa, lepiej jest zapobiegać niż leczyći rzeczywiście, najlepszym sposobem na uchronienie psa przed chorobami odpasożytniczymi, jest skuteczna ochrona przed samymi pasożytami. Zobacz, w jaki sposób to zrobić.

Obroże przeciw kleszczom i pchłom

Najbardziej popularną formą ochrony przed pasożytami zewnętrznymi, od lat są obroże. To specjalne opaski, pokryte owadobójczymi substancjami, które chronią Twojego psa, przed pasożytami odstraszając je silnym zapachem lub zabijając te, które jednak znajdą się w psiej sierści. Jest to dość efektywna i stosunkowo niedroga metoda. Obroże przeciw kleszczom zapewniają ochronę na czas od trzech do nawet ośmiu miesięcy, w zależności od producenta. Mają jednak swoje minusy. Po pierwsze, bardzo intensywny, dla niektórych drażniący zapach, który utrzymuje się przez cały okres działania opaski. Po drugie, substancje, którymi pokryta jest obroża, tracą swoje właściwości przy kontakcie z wodą, a także zatruwają środowisko wodne, przez co nie są ekologiczne, a psa, który ma taką obrożę, nie wolno w niej kąpać. 

Krople na sierść

Drugą, łatwo dostępną w każdym sklepie zoologicznym opcją, są krople, które wylewa się na sierść. Działają one podobnie, jak obroża, choć ich efekt utrzymuje się krócej. Aplikację kropli należy powtarzać co jeden do maksymalnie dwóch miesięcy, w zależności od producenta. W okresie działania kropli, nie należy kąpać psa ani pozwalać mu na kąpiele w zbiornikach wodnych. Z racji tego, że krople należy aplikować na sierść właściwie co miesiąc, jest to dosyć kosztowna forma ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. 

Fot. Artem Beliaikin/Pexels

Spray ochronny 

Kolejnym środkiem o podobnym działaniu jest spray, który zabija lub unieruchamia owady, by nie mogły wbić się w skórę i spadły z ciała psa. Taki spray, w zależności od producenta działa od dwóch do ośmiu tygodni, po tym czasie aplikację należy powtórzyć. Minusem sprayu jest ryzyko niedokładnej aplikacji, przez co w miejscach, gdzie produkt nie został rozpylony, pies nie będzie chroniony przed kleszczami i innymi pasożytami. Jest to jednak wygodniejsza i bardziej ekonomiczna opcja, jeśli w niedługim czasie musimy psa wykąpać. 

Tabletki przeciwpasożytnicze

Najnowszą i najbardziej kontrowersyjną formą ochrony przed pchłami, kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi, są tabletki odrobaczające. Ich działanie jest inne, niż przedstawionych dotychczas środków. Tabletki przez układ pokarmowy wnikają do krwiobiegu, w którym utrzymują się przez około trzy miesiące. W tym czasie skóra oraz krew psa, stają się toksyczne dla pasożytów i powodują u nich paraliż lub śmierć, w zależności od tabletki, jaką dostanie pies. Leki na odrobaczenie są skuteczną formą ochrony zarówno przed pasożytami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Nie wszystkie tabletki na odrobaczenie zapewniają ochronę także przed zasiedlającymi sierść owadami. Przy wizycie u weterynarza, zapytaj lekarza o takie tabletki, na pewno dobrze Ci doradzi.

Ochrona przed pasożytami jest niezwykle ważna nie tylko wiosną i latem. Przez zmiany klimatyczne, kleszcze i inne niebezpieczne owady są aktywne także zimą. Nie lekceważ tego problemu i oszczędź zarówno sobie, jak i psu stresu związanego z chorobami odpasożytniczymi. Zapewnij swojemu psiakowi skuteczną ochronę przed kleszczami i razem z nim ciesz się długimi spacerami po lesie, łące czy parku. 

Fot. 42 North/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinien jeść twój pupil? Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić psa
Co powinien jeść twój pupil? Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić psa
Długie życie i zdrowie czworonoga jest związane z odpowiednio skomponowaną dietą. Nie tylko jeden rodzaj jadłospisu będzie służył naszemu pupilowi. […]
Karma weterynaryjna dla kotów — klucz do zdrowia i szczęścia Twojego pupila
Karma weterynaryjna dla kotów — klucz do zdrowia i szczęścia Twojego pupila
Zdrowie Twojego kota zależy w dużej mierze od odpowiedniego żywienia. Karma weterynaryjna dla kotów jest stworzona specjalnie po to, aby wesprzeć zdrowie Twojego pupila. Oferuje wiele korzyści, które przekładają się na jego ogólną kondycję i samopoczucie.
Sieczki dla koni — Doskonałe rozwiązanie dla zdrowia i zadowolenia Twojego konia
Sieczki dla koni — Doskonałe rozwiązanie dla zdrowia i zadowolenia Twojego konia
Dobra jakość paszy jest niezwykle istotna dla zdrowia i dobrej kondycji koni. Jednym z ważnych elementów w diecie tych pięknych zwierząt są sieczki. W tym artykule dowiesz się, dlaczego sieczki są tak istotne dla koni oraz jakie korzyści przynoszą. 
Ostatnie wpisy