Jak przygotować się na adopcję psa?
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować się na adopcję psa?

Przed przyprowadzeniem nowego członka rodziny należy poczynić odpowiednie przygotowania, a w ich skład wchodzi między innymi znalezienie stosownego miejsca dla psiaka, w których ten będzie czuł się bezpiecznie. Pupil powinien mieć nieograniczony dostęp do takiej bezpiecznej strefy oraz do miski z pożywieniem, do wody i do zabawek. Jeśli Twój nowy pies ma jakiś specjalny dla niego przedmiot (zabawka, koc, legowisko), zapytaj w schronisku, czy możesz zabrać ją ze sobą, by uczynić adaptacje psa do nowego środowiska bardziej znośną i mniej stresującą.

Słowem podsumowania, oprócz powyższych przedmiotów, będziesz potrzebował jeszcze karmy, obroży, identyfikatora, smyczy i dokumentacji weterynaryjnej. 

Obroża

Psiaki ze schroniska mogą czuć się zagubione i może zdarzyć się, że uciekną. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ przenosimy je ze starego domu to zupełnie nowego miejsca. Dlatego też, jeśli już do tego dojdzie, obroża z identyfikatorem pozwoli Ci go odnaleźć. Zwierzęta warto też czipować. Pamiętaj, żeby zawsze pilnować psa i zachowywać szczególną ostrożność, kiedy trzymasz go na smyczy. 

Pokarm

Każdy pies ma różne wymagania żywieniowe. Jest to zależne od kondycji, wagi, zdrowia, rasy, ewentualnych alergii itp. Dowiedz się, jak do tej pory jadł psiak i stosuj tę karmę na początku, kiedy tak pupil będzie się aklimatyzował. Jeśli planujesz zmienić dietę, rób to stopniowo, by organizm Twojego psa nie doznał szoku, co może skończyć się zaparciami, biegunką itp. Jeśli doliczymy do tego stres, który związany jest ze zmianą środowiska, zwierzę może cierpieć i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Karma dla psów Farmina Pumpkin może przypaść Twojemu psu do gustu. Ponadto Farmina N&D ma również zadowalający skład.

Możesz też wypróbować karmę Farmina Vet Life. Pamiętaj, by ją również wprowadzać do diety swojego psa stopniowo, podobnie jak każdą inną.

Wytworzenie więzi

To jedna z najważniejszych spraw, o którą musisz zadbać już na samym początku. Będzie to bowiem rzutowało na Twoją relację z psiakiem do samego końca. Krok po kroku buduj z nim więź, jednak nie osaczaj go. Daj mu też swobodę i trochę miejsca. Jeśli psiak chce spędzić czas w legowisku, a nie z Tobą, nie ma powodu, by go zmuszać do tego, by robił inaczej. Możesz zachęcić go do współpracy, korzystając z przysmaków oraz z tego, co masz zawsze ze sobą, czyli z głosu. Powinien on być miękki, spokojny i taki, który nie wystraszy nowego członka Twojej rodziny.

Nie oznacza to jednak, by pozwolić mu na samowolkę. Pewne zasady muszą obowiązywać, a z zasadami mogą iść rutyny. Karmienie, spacery i inne interakcje z psem, jak spacery, powinny być wykonywane według tego samego ogólnego harmonogramu. Jeśli pies nie powinien chodzić w określone miejsca, jest to doskonały moment, by za pomocą komend komunikować się z pupilem.

Fot. Eric Ward/Unsplash

Trening

Nie możesz z tym zwlekać i ważne jest, by rozpocząć trening jak najszybciej. Podobnie, jak w przypadku tworzenia więzi, ćwicz z psem powoli. Twoim priorytetem powinno być kilka podstawowych komend, chodzenie na luźnej smyczy, a potem możesz przystąpić do zaawansowanych sztuczek, kiedy nawiążesz już więź i razem z psem będziecie się rozumieli. W czasie treningu pamiętaj o najważniejszej rzeczy – o pozytywnym nastawieniu.

Weterynarz 

Niedługo po przybyciu Twojego psa do domu, postaraj się zaplanować wizytę u weterynarzy. Dobrym pomysłem są rutynowe kontrole, by lekarz jak najlepiej znał psiaka. W ten sposób, jeśli ten zachoruje, weterynarz będzie miał lepszy obraz jego ogólnego stanu zdrowia. Schronisko lub grupa ratunkowa powinna dostarczyć Ci wszelką dokumentację na temat ewentualnego szczepienia i leczenia. Nie zapomnij zabrać tych dokumentów na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii.

Fot. Pauline Loroy/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwszy zwierzak — ze schroniska czy kupiony?
Pierwszy zwierzak — ze schroniska czy kupiony?
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zwierzęcia. Wybór tego, czy adoptować zwierzę ze schroniska, czy kupić je od hodowcy, może jednak stanowić trudną decyzję. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. W artykule omówimy różnice między adopcją ze schroniska a zakupem od hodowcy, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.
Karma weterynaryjna dla kotów — klucz do zdrowia i szczęścia Twojego pupila
Karma weterynaryjna dla kotów — klucz do zdrowia i szczęścia Twojego pupila
Zdrowie Twojego kota zależy w dużej mierze od odpowiedniego żywienia. Karma weterynaryjna dla kotów jest stworzona specjalnie po to, aby wesprzeć zdrowie Twojego pupila. Oferuje wiele korzyści, które przekładają się na jego ogólną kondycję i samopoczucie.
Jak zaadoptować zwierzę ze schroniska
Jak zaadoptować zwierzę ze schroniska
Adopcja zwierzęcia ze schroniska to nie tylko dobry uczynek, ale również szansa na niesamowite doświadczenie, które przyniesie wiele radości i miłości. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa lub kota z schroniska warto dokładnie się zastanowić i zapoznać się z procedurą adopcyjną oraz warunkami, jakie należy spełnić.
Ostatnie wpisy