W jakich sytuacjach warto zmienić dietę psa?
Dieta
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W jakich sytuacjach warto zmienić dietę psa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Częste i nagłe zmiany karmy nie wpływają pozytywnie na psi organizm. Nasi czworonożni pupile nie potrzebują urozmaicenia, a dietetyczna rutyna na ogół im służy. Istnieją jednak przypadki, w których zmiana sposobu żywienia jest najlepszym rozwiązaniem. Poznaj sytuacje, w których trzeba rozważyć takie posunięcie.

Pies dostaje karmę niskiej jakości

Zmiana karmy, którą otrzymuje pupil, będzie najlepszą decyzją przede wszystkim w przypadku, gdy pies karmiony jest pożywieniem niskiej jakości. Dotyczy to głównie zwierząt adoptowanych ze schroniska. Choć pracownicy takich miejsc starają się zapewnić czworonogom jak najlepszy byt, sytuacja ekonomiczna często zmusza ich do zakupu najtańszej karmy.

Podawanie psu nieprawidłowo zbilansowanych posiłków może wynikać również z niewiedzy właściciela. Warto zwracać więc uwagę na skład karmy, która ląduje w misce zwierzaka. Karmę niskiej jakości rozpoznasz przede wszystkim po niewielkiej zawartości mięsa. Zamiast niego trafiają tam wypełniacze oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Dla porównania najlepsza karma dla psa w PsiBufet to aż 50% mięsa oraz podrobów. Na pozostałą połowę składają się warzywa, rośliny strączkowe i odżywcze dodatki.

Pamiętaj, że najtańsza karma o wątpliwym składzie często powoduje niedobory i problemy zdrowotne u psa, co generuje koszty związane z wizytami w lecznicy. Zalecana porcja dzienna słabej jakościowo karmy jest ponadto większa niż w przypadku karmy pełnowartościowej. W ogólnym rozrachunku zakup dobrej karmy jest więc bardziej opłacalny. Należy wprowadzać ją jednak stopniowo, mieszając z dotychczasowym pożywieniem przez 7-10 dni.

Pies ma problemy zdrowotne

Kolejny przypadek, w którym należy zmienić dietę psa, dotyczy problemów zdrowotnych. Leczenie takich chorób, jak zapalenie trzustki, cukrzyca czy niewydolność nerek nie przyniesie efektów, jeśli jednocześnie nie zostanie wdrożona odpowiednia dieta. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli zauważysz u pupila niepokojące objawy, jak biegunki, wymioty, wzdęcia czy dolegliwości bólowe, zgłoś się do weterynarza.

Warto trzymać rękę na pulsie i przynajmniej raz w roku kontrolnie wykonywać psu podstawowe badania krwi – pogorszenie stanu zdrowia nie zawsze jest bowiem widoczne gołym okiem. Na bieżąco monitoruj też stan sierści i skóry psa, a także jego zachowanie – częste drapanie czy wysypka mogą świadczyć o wystąpieniu alergii pokarmowych. W przypadku, gdy nowa dieta ma służyć leczeniu dolegliwości, o sposobie jej wprowadzenia decyduje weterynarz.

Pies wchodzi w kolejną fazę życia

Wiek psa ma duże znaczenie z punktu widzenia jego diety. Czworonogi możemy podzielić na trzy grupy wiekowe: szczenięta, psy dorosłe oraz seniorów. Każda z nich ma inne potrzeby żywieniowe. Karma dla szczeniaka powinna mieć dużo więcej białka, tłuszczu i kalorii niż karma dla psa dorosłego. Senior powinien z kolei dostawać pożywienie o mniejszej zawartości tłuszczu i kalorii. Zwierzaki w podeszłym wieku mogą mieć również problem z gryzieniem, co wynika najczęściej ze stanu ich uzębienia – u seniorów może nie sprawdzić się więc karma sucha.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe odżywianie psa – jakich zasad warto przestrzegać?
Zdrowe odżywianie psa – jakich zasad warto przestrzegać?
Właściwe odżywianie jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji naszych pupili. Wiedza na temat odpowiedniego żywienia psów pozwala na zapewnienie im nie tylko smacznych, ale także wartościowych posiłków. Jakie zasady warto przestrzegać, aby zapewnić naszym psom zdrowe i pełnowartościowe odżywianie?
Bryczki konne – klasyczny urok przeszłości w świecie koni
Bryczki konne – klasyczny urok przeszłości w świecie koni
Bryczki konne to eleganckie i urokliwe pojazdy, które od wieków stanowią symbol luksusu i romantyzmu. W tym artykule zagłębimy się w świat bryczek konnych, przyjrzymy się ich znaczeniu i historii, oraz odkryjemy ich miejsce we współczesnym świecie.
Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?
Zabawa z psem – o czym należy pamiętać?
Jednym z nieodłącznych elementów życia z psem jest… zabawa! To niezmiernie ważny aspekt jego codzienności – niestety często i bardzo niesłusznie bagatelizowany. Zabawa od początku do końca życia psa pełni ważną rolę.
Ostatnie wpisy